Troszkę historii
Kamieńczyk leży przy ujściu Liwca do Bugu, a tak właściwie to ujście jest na terenie Kamieńczyka. Administracyjnie przynależy do gminy Wyszków.
Podczas badań archeologiczny w 1973r natrafiono na ślady kultury przeworskiej. Czyli początki mogły być nawet w III w. p. n. e. ale to tak odległe czasy.
W 1240r istniał pierwszy kościół. W latach 1380 – 1795 Kamieniec Mazowiecki był siedzibą kasztelanii i powiatu kamienieckiego w ziemi nurskiej. Do XVII w. Kamieniec Mazowiecki rozwijał się i był ważnym ośrodkiem miejskim. W 1452r. otrzymał z rąk księcia mazowieckiego Bolesława prawa miejskie magdeburskie z wieloma
przywilejami. Był tam zamek obronny, dwór królewski, 3 kościoły, ratusz, sukiennice oraz komora celna na rzece i moście.
Ale wiek XVII to upadek miasta z powodu pożarów, zarazy i potopu szwedzkiego. Natomiast po powstaniu styczniowym miasto utraciło swoje prawa.
Przyszedł czas II wojny światowej. Kamieńczyk został spalony. Pozostało kilka domów. Został także poważnie zniszczony kościół parafialny, dzieło warszawskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1896r a w 1903r został konsekrowany przez abp Wincentego Popiela. Został on wybudowany w miejscu starego drewnianego kościoła.
Co warto zobaczyć w Kamieńczyku?
· Kościół parafialny z 1896r oraz plebania z 1901r i drewniana dzwonnica z 1885r
· Cmentarz parafialny, na którym znajduje się: Grób dziadków Prymasa Tysiąclecia, zabytkowe groby, pomnik nieznanych żołnierzy poległych w II wojnie światowej
· Na ulicy Piłsudskiego pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu
Styczniowym w 1863r.
· Na ulicy Piłsudskiego pozostały jeszcze 3 domy z przed II wojny światowej
· Rynek Kościuszki i pomnik flisaka
· Muzeum Etnograficzno – historyczne u p. Henryka Słowikowskiego z bardzo ciekawymi zbiorami
· Na ulicy Mazowieckiej Galerie działającą latem
· Przeprawę promową na Bugu
· Obowiązkowo należy wybrać się na spacer wzdłuż Bugu od promu w stronę Liwca.
Podczas tego spaceru wyobraźcie sobie jak Bugiem płyną tratwy flisackie i zmierzają do Bałtyku. Tak, tak mieliśmy swoją dziedzinę pracy - flis. Działo się to w XIX i na początkach XXw. Następnym zawodem w Kamieńczyku było szewstwo ale też się skończyło.
Ciekawe co przyniesie nowa historia?